Affiliated to

ASA Swim 21
7Oaks SC Logo
Sharks Water Polo
Masters
Synchro

Sevenoaks kick off Arena League 2019/20 competition in style Featured

Written by 
Published in Arena League
Wednesday, 30 October 2019 00:00

Following on from a successful final in Cardiff in March 2019, the Sevenoaks A and B teams were excited to begin their 2019/20 campaign on the 12th of October, with the ‘A’ team competing at Tunbridge Wells Sports Centre, the home of Monson swimming club, and the ‘B’ team competing at Horsham, hosted by East Grinstead swimming club.

With 82 teams currently in the South League, competition is tough, with the ‘A’ team competing in the Premier division and the ‘B’ team in Division One East. Led by Head Coach, Keiron Piper, the ‘A’ team managed to secure a total of ten 1st places, seven 2nd places and twelve 3rd places.

Highlights of Round 1 for the A team included a fantastic effort from Eva Okaro in the 100 fly, coming 1st in the Girls 13/u age group and 1st again whilst swimming up an age group to represent the 15/u’s age group. Other 1st place swims were achieved by Zachary Raymond  - Boys 15/u freestyle, Ruth Godfrey - Girls 10/11 50 fly and Izabella Okaro – Girls 13/u 100 freestyle.

 

The Relay teams also had a successful night achieving 1st in the following races:

4 x 50m Medley Relay – Girls 13/u

4 x 50 Freestyle Relay – Girls 15/u

4 x 50 Freestyle Relay – Boys 15/u

4 x 50 Freestyle Relay -  Girls 13/u

4 x 50 Medley Relay – Boys 15/u

 

The B team, led by Paddy Ham, had an equally successful night, with impressive swims from some of the club’s up and coming swimmers, achieving four 1st places, five 2nd places and thirteen 3rd places.

Highlights included a superb 1st place and a vital 6 points being brought home by Samriddhi Das in the 13/u 100m Backstroke. The girls relay teams were also on top form achieving 1st place in the following:

4 x 50m Freestyle Relay – 9/11 years

4 x 50m Freesyle Relay – 13/u

4 x 50m Medley Relay – 13/u

 

The results leave both teams in a strong position for the next round which is due to be held on the 9th of November, with the ‘A’ team sitting in 3rd place and the ‘B’ team in 2nd place in their respective divisions.

 

Sevenoaks A:

Amy Farthing, Aiden McMillan, Ruth Godfrey, Evie Armstrong, Lilia Fornasier, Caitlin O’Sullivan, Devon Tannock, Boris Argirov, Toby Burke, Jacob Crombie, Izabella Okaro, Lilly-Marie Derry, Eva Okaro, Daisy McMillan, Ben Watson, Sam Martin-Young, Demi Alli, Seamus Hamilton, Lilie Chambers, Amelia Childs, Daisy Widdowson, Zachary Raymond, Euan Terry, Jacob Hudson, Jaedon Lynch, Imogen Stoddart, Madeline Glen, Emma Evans-Wilson, Christopher Lee, Sebastian Stewart, Nathaniel Rodrigues & Jasmine Wallace.

Sevenoaks B:

Katie Vowell, Oscar Wilson, Gabriela Trigueirinho, Caitlyn Semple, Sophia Bentley, Summer Holland, Aaron Green, Patrick Murphy, Xavier Hards, Freddie Martin-Young, Samriddhi Das, Martha Roberts, Millie Armstrong, Isla Murphy, Macaulay Johnston, Ethan Martin, Max Cooper, Thomas Johnston, Eleanor Allen, Megan Marter, Ruby Jarrett, Dillon Bentley, David Maule, Thiago Gentles, Noah Enticknap, Edith Norton, Olivia Chapman, Aoife Lauerman, Amelia Lodge, Robert Allen, George Tyler, Torsten Mangat & Laura Wright.

Members Login