Breaking News

Supported by

Affiliated to

ASA Swim 21
7Oaks SC Logo
Sharks Water Polo
Masters
Synchro
Arena League

Arena League

News from the National Arena Swimming League.

Older stories can be found in our archives section.

Sevenoaks Swimming Club reached the pinnacle of their swimming history by qualifying for the National Arena Swimming League B Finals at the International Pool in Cardiff on the 8th April.

The National Arena Swimming League is a nationwide competitive league that takes place over 3 galas in October, November and December with the teams with the highest points, gained from the most top 6 places in each swimming event, qualifying for the national finals in April the following year. Many of the most successful clubs are based in large towns and/or cities, so for a community club based in our small market town to qualify was a huge achievement.  

The weekend started with great anticipation and excitement with the theme adopted by the swimmers and supporters alike of ‘Sevenoaks Superheroes’ and they quickly proved worthy of the theme as each and every swimmer really stepped up to the mark, with some outstanding swims being recorded in the competition. We had a relatively young team with many of our members swimming up an age category yet still performing incredibly against much more mature competitors from the other clubs competing, namely: Boldmere, Swansea City, Hatfield, City Of Liverpool, Ealing, Hillingdon, City of Peterborough, Chelsea & Westminster and our friendly local Kent rivals, Thanet.

The competition was one of the closest recorded between the competitors with the top 3 clubs throughout the afternoon, Sevenoaks, Ealing and Thanet, switching frequently from 1st to 3rd place making the competition tense with excitement and anticipation.

Sevenoaks managed an incredible 2nd place with Ealing SC managing to secure the winning spot and Thanet 3rd.

What an achievement for the club, 2nd place in the National Arena Swimming League B Final on our debut against such seasoned and strong competition!

Highlights from the coaches were the superhuman swims from every member of the team - stepping up to the occasion, incredible support from the parents in the stands, the combined team spirit and effort, encouragement from all swimmers on poolside and last but by no means least, beating our local friends and swim colleagues Thanet SC by two points.

Sevenoaks have just appointed its very first head coach, Matt Smithurst, who will continue to move the club forward in its current trajectory, to put more swimmers at a higher level, whilst still maintaining the close club environment which offers swimming to all, at all levels.

Matt stated ‘We have a really strong younger end who will hopefully ensure we can replicate this success in years to come.’

Sevenoaks A Team swimmers pulled out the performance of their lives to swim their way to the National Arena League Final in Cardiff – the first time in 100 years, An amazing achievement considering this small town will be pitching their talented swimmers against those in some of the biggest cities in the UK.

The final of the 3 rounds saw the A team face their rivals, Guildford City, City of Oxford, Thanet, Bromley and hosts Wycombe and their newly built 50m pool (Kent is STILL the only County in the UK that doesn’t have its own 50m pool. All Kent swimmers have the ludicrous situation of having to travel to London, Essex & Surrey to gain vital 50m training).

The night was full of anticipation with the Sevenoaks swimmers getting in to the Xmas spirit, dressing as Elves for the night and the crowds of supporters from each club turning up the volume to provide the electric atmosphere as the big hitters of the South Premier Division came face to face in some of the fastest racing.

The evening opened with the 200IM Open age group swimmers, Annie Keppel- Palmer (18) and Michael Jacobs (17) producing astounding swims and big PB’s in order to show the rest what they are capable of producing.

The relays, always exciting, gave more opportunities for the swimmers to shine, but the U13 girls medley (Rose Compton, Maddie Glen, Ellie Vowell & Zoe Naylor-Perrot) and U15 boys freestyle teams (Ellis Stanhope, George Tyler, Chris Lee & Nathan Rodrigues) managed show stopping performances in order to win their respective races.

Next was the turn of the youngest age group 10/11 yrs backstrokers: one of our superstar Okaro twins,  Eva (10),  and Tom Creasey,  managed to hold off strong competition and gain vital 2nd places. Maddie Glen and Ben Ward, U13 National breaststroke swimmers, showed the field how to do things, with a 1st place for Maddie and a 2nd for Ben.

Fellow twin, Isabella Okaro (10) matched her sister with another 1st place in the (10/11yrs) 50m butterfly and Rose Compton (U13) had to settle for 2nd by the slightest of margins in the 100m backstroke. Another of our talented youngsters, Kara Dimond (10/11yrs) swam a superb race in the 50m breaststroke and was only beaten in to 2nd by 0.04secs. Nathan Rodrigues (14), swimming up an age group in the U15, 100m freestyle flew down the pool and produced a staggering swim to finish in 2nd place and that was only by less than 0.7secs.

Having watched the results tightening and lying in equal 4th place with local rivals Thanet, Sebastian Stewart (16) stepped up to the blocks to produce one of the performances of the night and an astonishing time in the Men’s Open 100m breaststroke to take 2nd place. Eva Okaro was back next in the water and showed true class pulling off a superb 1st place in the 10/11 yrs 50m freestyle. George Tyler continued the excitement with a solid 2nd place in the 15U 100m breaststroke and Michael Jacobs rounding off the individual races with one of the closest fought swims, the Mens Open 100m freestyle where the difference between 2nd and 5th place was under 0.7secs.

The final round of relays kicked of with a wonderful 2nd place for the 10/11 yrs girls medley (Elsbeth Watson, Kara Dimond, Isabella and Eva Okaro) and also for the U13 girls freestyle relay.

Special thanks have to go to our veteran swimmers Joe Gastor & Paddy Ham for their support and amazing chants. Overall results: 1st Guildford 215, 2nd Oxford 202, 3rd Wycombe 182, 4th Thanet 176, 5th Sevenoaks 162, 6th Bromley 112.

After the results of all three rounds were collated and compared to the rest of the National Arena teams, Sevenoaks finished an astonishing 5th in the South and 12th Nationally, meaning an exciting trip to Cardiff in April 2017 for the ‘B’ Finals, against Thanet, Ealing, Hatfield, Hillingdon, City of Liverpool, City of Peterborough, Swansea, Chelsea & Westminster and Boldmere.

 

Meanwhile the B Team swimmers had an earlier start to the night of exciting swimming in the local confines of Gillingham pool, home of the County Championships until last year and were looking ot cement their place in the South Division 1 East.

The girls and boys 13U medley relay teams showed their class with a first and second place and Millie Armstrong managing another 1st in the Girls 10/11yrs 50m backstroke.

Isabel Tyler and Oscar Wilson both shone brightly in the 100m breaststroke with 2nd and 1st places and Oscar producing a fabulous PB. Emma Wilson (14) followed suit gaining a 1st in the 15U girls 100m backstroke with James Barlow (15) swimming strongly and getting a 2nd in the 15U boys Backstroke.

Both Millie Childs (12) and Robert Allen pulled out fierce racing to gain 1st and 2nd respectively in the 13U 100 backstroke.  Youngster Albert Whitlock grabbed a valuable 2nd place in the 10/11 yrs 50m breaststroke as did Aoife Lauerman in the 13U 100m Butterfly.

Ewan Livingstone followed with another 2nd place in the 15U 100m freestyle and the relay teams, many with swimmers having to swim up age groups, produced some truly exciting racing.

The team due managed to gain an  amazing 19 finishes in the top 3 throughout the afternoon to finish a respectable 4th overall and comfortably securing their place for next year.

Well done swimmers. Matt Smithurst, newly appointed Head Coach to Sevenoaks, said ‘Great swimming from everybody - fantastic to see such young teams competing with older more experienced teams, the club's potential is very exciting.

 

National Arena Swimming League - B Final - 8th April 2017
Lane  Club  League
0 Chelsea & Westminster LONDON                      
1 City of Peterborough EAST MIDLANDS                   
2 Hillingdon LONDON
3 Ealing LONDON
4 Thanet SOUTH
5 Sevenoaks SOUTH
6 Hatfield LONDON
7 City of Liverpool NORTH WEST
8 Swansea Aquatics WESTERN
9 Boldmere WEST MIDLANDS                     

 

Sevenoaks swimmers produced a night of scintillating swimming in Round 2 of the National Arena League with the A team heading off early for their journey to host club, Havant and Waterloo in Hampshire, while the B team headed off to the familiar regional swimming waters of hosts, Crawley.

The A team were up against formidable opposition, facing local friendly rivals, RTW Monson, Beckenham, Amersham and last year’s National overall winners, Guildford City. They had a fantastic night and were in great form despite being a man down in the 10/u relays.

We had 18 wins out of 45 events which was impressive against such excellent opposition.

A superb performance from our 13/u girls  resulted in them being unbeaten in every individual event as well as both free and medley relays; Rose Compton won back, Maddy Glen breast, Ellie Vowell fly and Zoe Naylor-Perrott free!   These amazing girls went on to assist 15 year old Frankie Whiting to win her relays too and she swam a superb individual back to first place also.

Our 15/u boys were also in extremely fine fettle and won both their relays, with George Tyler winning his breast and Nathan Rodrigues the free. They were joined by Chris Lee on who swam a sterling race on back and Ellis Stanhope on fly who was only just touched out of first place by 0.6 seconds.

In the youngest age group (10/11yrs), Kara Dimond won her breast and Eva Okaro the free, both very outstanding swims and Izabella Okaro just being beaten to 2nd by less than 0.5 second in the butterfly. The young 10/11 boys also put in a sterling effort in all their races.  13 year old Ben Ward had a very convincing win in the breaststroke and the 13/U team swam strong races in their medley and free relays to bring home 2nd place in both.

The Open age group girls faced very strong opposition but still held their own to gain a 2nd in the medley and 3rd by a smidgeon in the free relay. The Open boys were awesome also winning both their relays; Michael Jacobs on back, Seb Stewart breast, Joe Gaster fly and our Rio Olympian, Joe Choong on free. Sebastian Stewart was the only individual winner with another amazing 1.04 on his 100 breast.  These swimmers were joined by Callum Brophy and Nathan to give us the most exciting race of the night, winning the 6 x 50 squadron to tumultuous applause from all.

The final results were:  

Guildford 246, Sevenoaks 240, Beckenham 161, RTW Monson 151, Havant & Waterlooville 137, Amersham 114

Well done to all swimmers who represented the A team, you all swam superbly and we look forward eagerly to the last round on 10th December where we are travelling to Wycombe when we are in the top gala in 5th position with:

Oxford, Wycombe, Guildford, Thanet and Bromley.

All support will be very welcome as we go all out to try and improve on last year’s 5th position.....

 

**************

 

The B Team had yet another successful arena round despite being up against some very tough opposition. They faced local rivals Maidstone, Bromley B, Erith & District, Redhill & Reigate along with hosts Crawley.

The incredible swimmers managed a total of 23 first or second placings with the girls 9/11 team of Millie Armstrong, Emily Brown, Isabelle Mackenzie and Jessica Harmer picking up an astonishing 6 of those, including 1st place in the freestyle and medley relays.  Isabelle and Emily pulled out all the stops to gain individual 1st places in the 50m freestyle & 50m breaststroke respectively with Millie and Isabelle pushing hard for 2nd place in the 50m Back and 50m Fly.

In the 13/U team the girls, Millie Childs, Isabel Tyler, Aoife Lauerman and Grace Mitchell managed a superb 1st place in the medley relay with the13/U boys, Oliver Glen, Oscar Wilson, Robert Allen and Zac Raymond fighting hard for 2nd place in the medley and freestyle relays.  Both Isabel Tyler and Oscar Wilson went on to swim incredible personal bests to pull off fabulous 2nd place for both in the 100m breaststroke individual races.

In the 15/U age group all swimmers were only 14 bar two. The boys, Ethan Hunter, James Barlow, Ewan Livingston and Andre Strydom still managed to win the medley relay with Andre (14) managing to win both his individual races, 100m breast and 100m fly  with Ewan (14)  managing a great 2nd place in 100m free. Emma Wilson (14) swam a strong 100m back for 2nd place and Aoife (13) swam up an age group to swim almost the same time as she managed 6 races later for the 13/U both in 100m Fly.

With the exception of Lewis Roberts (to whom we were extremely grateful for making the journey back from university) swimming the 100 Fly at a blistering pace to secure 1st place and 2nd in 100 Back individuals, David Wilson (17) and Amy Farthing (18) the rest of the age group were made up of much younger swimmers, mainly 14 – 15 yrs old swimming up, which is tough against much older opposition, however this didn’t deter Sarah Williams (14) who still managed a great 2nd place in the Ladies Open 100m breaststroke.

There were many races where the only difference between 1st and 4th place was less than a second!

Final positions were:

Crawley, 235, Maidstone 206, Sevenoaks B 188, Erith & District 165, Bromley 134 and Redhill & Reigate 115.

Well done to all the swimmers for their exceptional performances and hopefully we can keep the momentum going into the last round where we will face hosts Black Lion, Thanet B, Croydon Amphibians,  East Grinstead and Erith & District.

Results of all Galas - 12th November 2016

 

Premier Division - Gala 1

 

Premier Division - Gala 2

Waterlooville

Woking

1

Guildford City A

246

1

Wycombe District

233

2

Sevenoaks

240

2

Thanet A

225

3

Beckenham

161

3

Woking

177

4

RTW Monson

151

4

Winchester City Penguins

177

5

Havant & Waterlooville

137

5

Rushmoor Royals

140

6

Amersham

114

6

Brighton

93

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results

Premier Division - Gala 3

 

Division One West - Gala 1

Beckenham

Guildford

1

City of Oxford

259

1

Bracknell & Wokingham A

216

2

Bromley A

205

2

Maxwell

213

3

Guildford City B

167

3

Windsor

208

4

Portsmouth Northsea A

148

4

Chalfont Otters

150

5

Staines

146

5

Guildford City C

138

6

Reading

126

6

Didcot Barramundi

119

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results

Division One West - Gala 2

        

Division One West - Gala 3

Burgess Hill

Maidenhead

1

Leatherhead

229

1

Maidenhead Marlins

251

2

Mid Sussex Marlins

213

2

Wycombe District B

190

3

Dorking

170

3

Fareham Nomads

176

4

Walker Tigers

166

4

Kingston Royals

160

5

Epsom & District

164

5

Newbury

138

6

Bracknell & Wokingham B

100

 6

Alton & District

131

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results

Division One East - Gala 1 

 

Division One East - Gala 2 

Crawley

Horsham

1

Crawley

235

1

Atlantis

249

2

Maidstone

206

2

Chelmsford

210

3

Sevenoaks B

188

3

Croydon Amphibians

194

4

Erith & District

165

4

East Grinstead

162

5

Bromley B

134

5

Canterbury

113

6

Redhill & Reigate

115

6

Orpington Ojays

111

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results

Division One East - Gala 3

 

Division Two West - Gala 1

Margate

Southampton

1

Sutton & Cheam

234

1

Worthing

220

2

Thanet B

221

2

Littlehampton

219

3

Hastings

192

3

Farnham

211

4

Black Lion

177

4

Eastleigh

147

5

South Croydon

118

5

Staines B

130

6

Beacon

101

6

West Wight

110

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results

Division Two West - Gala 2

 

 Division Two West - Gala 3

Portsmouth

Wycombe

1

Basingstoke Bluefins

272

1

Tilehurst

231

2

Rushmoor Royals

182

2

Portsmouth Northsea B

185

3

Hart

177.5

3

Wycombe District C

181

4

Chichester Cormorants

122.5

4

Chesham

174

5

Godalming

113

5

Wey Valley

140

 

Points adjusted for a 5 team gala

 

 6

Andover

111

 Detailed Results Detailed Results

 

 Detailed Results Detailed Results 

Division Two East - Gala 1

 

Division Two East - Gala 2

Bexley

Dover

1

Shepway A

285

1

Dover Lifeguards

240.5

2

Edenbridge Piranhas

224

2

Beckenham B

216.5

3

Ashford Town

217

3

Dartford & District

209.5

4

Herne Bay

199

4

Tonbridge

203

5

Thanet C

198

5

Beachfield

187

6

White Oak

158

6

Larkfield

133.5

7

Shepway B

101

 

Points adjusted 6 team gala

 

 Detailed Results Detailed Results

 Detailed Results Detailed Results

 

Results of all Galas - 8th October 2016

Premier Division - Gala 1   Premier Division - Gala 2
Guildford Woking
1 Guildford City A 247 1 Thanet A 236
2 Guildford City B 199 2 Sevenoaks A 230
3 Winchester City Penguins 171 3 Bromley A 187
4 Beckenham 171 4 Woking 182
5 Staines A 143 5 Havant & Waterlooville 112
6 Brighton 113 6 Reading 104
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results
Premier Division - Gala 3   Division One West - Gala 1
Wycombe Bracknell
1 City of Oxford 252 1 Bracknell & Wokingham A 254
2 Wycombe District A 233 2 Fareham Nomads 194
3 RTW Monson 159 3 Walker Tigers 192
4 Portsmouth Northsea A 157 4 Guildford City C 165
5 Rushmoor Royals 143 5 Alton & District 150
6 Amersham 103 6 Bracknell & Wokingham B 93
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results
Division One West - Gala 2          Division One West - Gala 3
Burgess Hill Epsom
1 Mid Sussex Marlins 242 1 Maidenhead Marlins 221
2 Windsor 192 2 Leatherhead 203
3 Kingston Royals 168 3 Maxwell 190
4 Dorking 166 4 Wycombe District B 163
5 Didcot Barramundi 142 5 Epsom District 139
6 Newbury 133  6 Chalfont Otters 127
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results
Division One East - Gala 1    Division One East - Gala 2 
Crawley Bexley
1 Crawley 244 1 Atlantis 234
2 Hastings Seagull 205 2 Sevenoaks B 191
3 Croydon Amphibians 181 3 Black Lion 184
4 Bromley B 159 4 East Grintead 163
5 South Croydon 137 5 Erith & District 153
6 Orpington Ojays 117 6 Beacon 115
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results
Division One East - Gala 3   Division Two West - Gala 1
Canterbury Portsmouth
1 Sutton & Cheam 230 1 Farnham 211
2 Chelmsford 217 2 Portsmouth Northsea B 206.5
3 Maidstone 211 3 Hart 197
4 Thanet B 198 4 West Wight 143.5
5 City of Canterbury 101 5 Andover 93.5
6 Redhill & Reigate 91   Points adjusted - 5 team gala  
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results
Division Two West - Gala 2    Division Two West - Gala 3
Waterlooville Southampton
1 Basingstoke Bluefins 271 1 Tilehurst 222
2 Worthing 184 2 Rushmoor Royals B 192
3 Chesham 150 3 Littlehampton 181
4 Godalming 147 4 Wycombe District C 172
5 Staines B 142 5 Chichester Cormorants 137
6 Wey Valley 142  6 Eastleigh 135
 Detailed Results Detailed Results    Detailed Results Detailed Results 
Results adjusted 10-10-16
Division Two East - Gala 1   Division Two East - Gala 2
Beckenham Dover
1 Shepway A 275 1 Dover 263.5
2 Beckenham B 242 2 Ashford Town 238.5
3 Thanet C 207 3 Dartford & District 236
4 Tonbridge 184 4 Edenbridge Piranhas 183.5
5 White Oak 167 5 Larkfield 142.5
6 Beachfield 163 6 Shepway B 125.5
7 Herne Bay 138   Points adjusted 6 team gala  
 Detailed Results Detailed Results  Detailed Results Detailed Results


Version 2 - Results updated on 19-10-16

The League Positions after Round One 2016 are available here

Members Login